Základní škola a Mateřská škola
Lhota pod Libčany, okres Hradec Králové
778 050 101
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality ZŠ

Aktuality ZŠ


 

Jak se dělá knížka

Datum konání: 23. 1. 2020 - 24. 1. 2020

Do školy přijela paní spisovatelka Jitka Vítová. Přijela našim žákům ukázat, jaké fáze má vznik nové knížky. Předvedla svoji profesi spisovatelky, kde je důležitá představivost a fantazie, ale také správnost faktů. Proto musí často nastudovat i mnoho materiálu, aby v příběhu vše fungovalo, jako ve skutečnosti a malý čtenář se nejen pobavil, ale i mnohému naučil. Důležitou roli v knize pro děti hraje také ilustrátor. Zde paní spisovatelka ukázala dětem, na co si musí dát pozor, aby obrázek byl vytisknut v pořádku. Představila i práci grafika a ukázala dětem, jak vypadá vytištěná kniha ještě předtím, než se plachta papíru rozřeže na stránky. Zblízka si děti prohlédly, jak se lepí předsádka a barevné desky knihy. Paní spisovatelka měla pro děti připravené úkoly a samozřejmě proběhlo autorské čtení ukázek z knížek. Děti samy také četly některé úryvky a společně si o nich povídaly. Bylo to příjemně strávené dopoledne.

Fotogalerie ZŠ


Publikováno 27. 1. 2020 23:23

Masopust

Datum konání: 25. 2. 2020

Tradice masopustu se konala ve vsi poprvé, přípravy byly pečlivé, debaty, jakou masku přichystat, kam půjdeme, co budeme zpívat.... Vše dopadlo výborně, skvělá akce, ani déšť nás neodradil. Už se těšíme na příští rok.

A zde je masopust očima samotných aktérů:

Můj největší zážitek byla kobyla, moc hodná – moc mě to bavilo. Byl moc krásný masopust a připadalo mi, jako kdybychom měli opravdického koně. Míša

Byla jsem převlečená za králíka. Dostali jsme povolení, abychom mohli chodit po vesnici. Tetě se rozlepily boty. Dostali jsme odměny. S Barčou jsme si udělaly vlastní zprávy. Terka V.

Masopust byl báječný. Bolí mě nohy. Byli jsme na pěti zastávkách. Byla jsem za myš. Moc jsem si to užila.  Klára Š.

Pršelo. Bolely mě nohy. Zpívali jsme. Šli jsme na 5 zastávek. Jsem unavená. Byla zima. Bára T.

Pět zastávek. Zpívali jsme. Hodně pršelo. Při třetí zastávce se k nám přidali školkáčci. Nezmokl jsem, protože jsem byl v kobyle. Tom V.

Ze začátku jsme šli k obecnímu úřadu a pak k Rakytníku. A pak k Moravcovi. A pak do Družstva. Masopust je velký průvod lidí v kostýmu. A ještě jsme šli do babince. Jířa

CO JSME DĚLALI O MASOPUSTU: Zpívali jsme písničky. ... A bavilo mně to. Jedla jsem mrkev. S Terkou jsme udělaly svoje zprávy. Byli jsme na pěti zastávkách a všem jsme popřáli. Viděla jsem svého psa. Bára J.

Měli jsme 5 zastávek. Hodně pršelo. Při třetí zastávce se k nám připojili školkáčci. Tetě se rozlepily boty. V pytli jsem nezmokl. Tobiáš H.

Masopustní průvod začínal od obecního úřadu a končil v agrodružstvu. Bylo tam hodně masek – vodník, liška, cikán. Hodně jsme zpívali. Líbila se mi kobyla. Štěpán B.

Zpívali jsme hezké písničky. Byla velká zima. Byl hezký průvod. Bolely mě nohy. Eliška D.

Masopustní průvod mě hodně bavil. Měli jsme i pohoštění. Dokonce jsem i já Viky říkal to, co budeme dělat. Padaly mi kalhoty. Viky Š.

Masopust mě bavil. Byli jsme v obecním úřadu, dali jsme si tam koláčky. Byla mi zima, ale paní učitelka Jana mě zahřála. Byla jsem liška.  Áďa D.

Při masopustním průvodu jsme zpívali písničky. Bolely mě nohy z toho, jak jsme pořád chodili. Měli jsme 5 zastávek. Začínali jsme obecním úřadem-1. Zastávka, 2. zastávka – babinec u pošty, tetě se rozlepily boty, 3. zastávka – Rakytník u Cvrčků, 4. zastávka – Koloniál u Moravců a poslední zastávka agrodružstvo. Tom K.

Šli jsme k obecnímu úřadu. Bylo to fajn, dostali jsme dobroty. Užil jsem si to moc. Prošli jsme se a nejvíc se mně líbila ta kobyla. Xxx

Fotogalerie ZŠ


Publikováno 9. 3. 2020 22:23

Indiánský den

Datum konání: 13. 11. 2019

Indiánský den, 13. listopadu 2019

Naši prvňáci právě probírají písmeno I. To je ideální příležitost uspořádat INDIÁNSKÝ DEN!

Ve školní družině si děti předem vyrobily čelenky, ráno je několik odvážlivců doplňuje o slavnostní (nebo válečné?) pomalování obličeje a můžeme začít! Aha, čekáme na Indiána. Konečně! Do školy přijíždí Michal. Opravdový Indián to není, ale trochu jako Indián vypadá. Je i v této zimě bos a Indiány má na triku. Přivezl plné auto různých bubnů a spoustu dalších netradičních hudebních nástrojů. Kluci ze čtvrté třídy mu pomáhají všechno vynosit do tělocvičny. Ale to není všechno, poslední z auta vyskakuje Michalův vlčák, kterému říká INDIÁN. Takže je tu vlastně správně. Hned se žene prozkoumat školu, ale Michal ho usměrní a Indián si klidně lehá na vyhrazené místo. 

A můžeme začít, do tělocvičny jdou nejdřív děti z první, druhé a třetí třídy. Michal jim představí všechny hudební nástroje, vypráví odkud jsou a zahraje na ně. Při pohádce o černém mraku vyzkouší, zda dávají děti celou dobu pozor a dává jim záludné úkoly. Děti se při nich učí vnímat, co znamenají slova, která jim říkáme, učí se naslouchat, nemyslet jen na sebe a spolupracovat. To je potřeba zejména při bubnování, správně pracovat rukama, držet tempo, vnímat všechny kolem sebe, prostě být skvěle sehraný tým.  Stejné aktivity čekaly i na čtvrťáky a páťáky.

Pak přišlo společné hraní, v tělocvičně se sešla celá škola, děti, paní učitelky a asistentky, paní vychovatelka a dokonce i naše školnice, teta Jitka. Každý měl buben, každý mohl hrát. Bylo to úžasné, všichni jsme drželi společný rytmus. Došlo i na tanec. Pravda, kolem ohně u totemu by to bylo lepší, určitě bychom se víc odvázali, ale třeba budeme mít ještě příležitost.

Čtvrtá a pátá třída pak ještě s Michalem debatovala o historii a současnosti indiánů a mohli si o nich prohlédnout knihy, které jim Michal přinesl. 

Byl to krásný den a my jsme o mnoho zážitků bohatší.

Foto: Fotogalerie ZŠ


Publikováno 17. 11. 2019 23:26

Den otevřených dveří

Datum konání: 4. 12. 2019

pozvánka den ot dveří.jpeg

Děkujeme všem - rodičům  a prarodičům našich žáků, bývalým žákům, budoucím žákům a jejich rodičům, za milou návštěvu. Potěšilo nás, že se všem ve škole líbilo. Někteří vzpomínali, jiní byli zvědaví, co se děje nového. Na společných dílnách dětí, rodičů i učitelek byl čas si v klidu popovídat, vypít kávu nebo čaj a ochutnat dobrůtky, které nachystala naše zlatá školnice. Byl to pro nás všechny velmi příjemně strávený den.  


Publikováno 25. 11. 2019 14:26

Den v pravěku

Datum konání: 21. 11. 2019

Vyzkoušet si některé situace ze života lidí v dávné historii si jely děti vyzkoušet do Archeoparku Všestary. 

Foto: Den v pravěku

 


Publikováno 24. 11. 2019 22:27

Zpívání u vánočního stromu

Datum konání: 1. 12. 2019

I letos se těšíme na tradiční zahájení adventu, které připadne na neděli 1. prosince. V 17 hodin se sejdeme u vánočního stromu u školky, kde si společně se všemi přítomnými zazpíváme několik vánočních písniček a koled. 


Publikováno 24. 11. 2019 22:34

Vánoční fotografování

Datum konání: 3. 10. 2019


Publikováno 1. 10. 2019 14:58

DÝŇOVÁNÍ

Datum konání: 31. 10. 2019


Publikováno 22. 10. 2019 11:20

Cirkus JUNG

Datum konání: 1. 10. 2019

Pro nepřízeň počasí proběhne představení v úterý od 17 hodin.

V pondělí 30. září v 17 hodin zveme všechny lhotecké děti, jejich kamarády, rodiče i prarodiče na představení cirkusu JUNG.

Na artistickou show zve základní škola ve spolupráci s obecním úřadem. Vstupné je dobrovolné. 

Přijďte se pobavit!

cirkusa.jpg


Publikováno 25. 9. 2019 11:15

Objevitelské soboty

Datum konání: 28. 9. 2019

Nabídka CTM Academy pro naše šikovné děti.

objevitelské soboty.jpg

 


Publikováno 18. 9. 2019 13:16